JOLCSI OLDALA

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
JOLCSI OLDALA

Minden, ami érdekel


*** 2024 évi ITALY Nagydíj *** 05-17-én 13:30 Első Szabadedzés *** 17:00 2. Szabadedzés *** 05-18.-án 12:30 3. Szabadedzés ***16:00 Időmérő *** 05-19.-én 15:00 FUTAM ***

    Hatalmas csík a Nap felszínén!! – pánikkeltés mód aktiválva

    Jolcsi
    Jolcsi
    Admin


    Hozzászólások száma : 5844
    Points : 18771
    Reputation : 4
    Join date : 2011. Feb. 25.
    Tartózkodási hely : Hungary

    Hatalmas csík a Nap felszínén!! – pánikkeltés mód aktiválva Empty Hatalmas csík a Nap felszínén!! – pánikkeltés mód aktiválva

    Témanyitás  Jolcsi Kedd Aug. 14 2012, 11:06




    Hatalmas csík a Nap felszínén!!
    – pánikkeltés mód aktiválva




    Bártfai Petra ajánlotta figyelmembe az alábbi cikket, amiben egy kép melléklésével azt ecsetelik, hogy óriási veszélyben a Föld, mert egy hatalmas csík van a Napon, és hogy ez borzalmas katasztrófát fog okozni.
    Utánajártam a cikknek, meg most kicsit jobban ki is fogom elemezni az írtakat, mint szoktam.

    Nos, valóban van/volt egy csík a Nap felszínén, melyet augusztus 5-én Richard Fleet, amatőr csillagász fedezett fel, a Wiltshire-i otthonában lévő „obszervatóriumából”. A csík a cikkben írtakkal ellentétben nem 800.000km, hanem kb. fele, azaz 400.000km, ahogy az a spaceweather.com weboldalon is látható.
    Mi is ez a csík? Ez a csík egy fler-jelenség, amely akkor jön létre, ha az erős mágneses mező izzó napanyagot, plazmát repít magával. A fler mindennapos jelenség a Napon, ennek következtében folyamatosan kerül a világűrbe központi csillagunk anyaga. Nem minden fler-jelenség okoz gondot a Földön, leginkább a hirtelen feltűnő, nagyenergiájú flerek (az ún. eruptív flerek, amelyeket koronakidobódás is követ) azok, amelyek potenciális veszélyt jelentenek a Földre, de ezek is csak akkor, ha a Föld éppen útban van.

    A cikk elég viccesen kezd: „A csillagászok valamint az asztrofizikusok tehetetlenül állnak egy soha nem észlelt jelenség előtt!” – Valóban? Akkor valószínűleg azért van tudományos elnevezése, mert még sose látták. Annyiból viszont tényleg különleges, hogy több napig aktív volt a fler mágneses mezeje, ez tényleg ritka, de erre is akadt már példa. 2010-ben szintén több, mint 1 napig volt látható egy hasonló jelenség a Napon.

    Majd folytatja: „Az asztrofizikusok szerint a sötét foltok a Napon olyan területek, ahol a hőmérséklet alacsonyabb. Azonban amit itt látunk , az nem normális napfolt , és riasztó mértékben növekszik.” – Igen, nem normális napfolt, mert nem napfolt, hanem fler, mint fentebb írtam.
    Aztán elkezd rémisztgetni, szeptemberben érezzük majd meg a hatását a napkitöréseknek. Senki sem tagadja, hogy a Nap aktív szakaszába lépett, és fel kell készülni a Földet is elérő, nagy energiájú napkitörésekre, de azt is elmondták a tudósok, hogy az előrejelzések nagyon pesszimisták voltak, ezekhez képest a Nap ártatlan bárányként viselkedik. Azt sem tagadja senki, hogy egy nagyon erős napkitörés valóban tönkre vághatja a műholdakat, a telekommunikációt és a földi áramhálózatokat, de újabban a legtöbb helyen erre is készítettek vészforgatókönyveket, persze van miért aggódni ennek ellenére, de az előrejelzések szerint katasztrófára egy jó ideig nem kell számítanunk.

    Daniel Baker nevű asztrofizikust nem sikerült találnom. Richard Andres valóban az NDU-nál dolgozik abban a munkakörben amit írnak, viszont a cikk angol nyelvű forrásaként szolgáló MessageToEagle nem említi, hogy hol tesz ilyen nyilatkozatot, azt pedig nehezen hiszem, hogy egy ilyen neve-nincs oldalnak nyilatkozna bárki is.

    Petra kérdezte tőlem, hogy „ez megint csak a szokásos pánikkeltés vagy valóban keletkezett ott egy jókora csík?” és erre az a válasz, hogy is-is, ahogyan azt már tőlük megszokhattuk. Részigazságokra építkeznek, kicsit torzítanak a valóságon, hozzácsapnak ezt-azt, és kész a pánikkeltő kotyvalék. Valóban van/volt ott egy csík, de ez teljesen normális és megszokott jelenség, amiről a tudósok is tudnak. Viszont minden más csak a pánikkeltést szolgálja.



    http://amindenit.blog.hu/2012/08/13/hatalmas_csik_a_nap_felszinen_panikkeltes_mod_aktivalva

      Pontos idő: Szer. Május 15 2024, 23:10