A hajhullás 4 rejtett oka
Természetes jelenség, hogy a nap folyamán, különösen hajmosás és fésülködés közben jó néhány hajszáladtól megszabadulsz. Számuk elérheti a százat, ám ha ennél jóval több, és észrevetted, hogy az utóbbi időben hajhullásod fokozódott, feltétlenül járj utána a tünet mögött esetleg megbújó betegségnek.
Az orvosi vizsgálat kideríti, jogos-e az aggodalmad. Lényeges iránymutató lehet a panaszod típusa. A diffúz hajhullás esetén fejbőröd egészén egyenletes mértékben ritkul a haj, míg a foltos hajhullásnál jól körülhatárolható területeken akár kopaszság is kialakulhat. Megoldást kizárólag a kiváltó ok megszüntetésétől remélhetsz.
A pajzsmirigy jelzései
Az anyagcseréd szabályozásáért felelős pajzsmirigy hormontermelése betegség esetén kibillen egyensúlyából. A csökkent vagy a fokozott működés egyaránt felelős lehet a hajhullásért. Az egyéb jellegzetes tünetek segítenek eldönteni, melyik problémára gyanakodhatsz.
A pajzsmirigy túlműködése állhat a háttérben, ha az egyenletes, diffúz hajhullás mellett nyugtalanság, álmatlanság, erős izzadás, kézremegés kerít hatalmába. Jó étvágy mellett is hirtelen veszítesz a testsúlyodból. A kidülledő szemek és a szapora szívdobogás további okot ad rá, hogy ne halogasd az orvosi vizsgálatot.
Ezt természetesen akkor se kerüld el, ha a pajzsmirigy-alulműködés jelzéseit tapasztalod. Ilyenkor hajhullásodhoz fáradékonyság, száraz és sápadt bőr, töredező körmök és fáradékonyság kapcsolódik. Hangulatodra levertség jellemző, nehezedre esnek a mindennapi tevékenységek. A megfelelő gyógyszerek szedésével azonban rövidesen minden tünetedtől elbúcsúzhatsz.
Elszaporodó élesztőgombák
A Candida Albicans nevű gombafajta az egészséges szervezetben is megtalálható. Bizonyos mértékig szükséged is van rá, hiszen szabályozza a bélflórát és az immunrendszered működését. Ám kellemetlen panaszokat okoz, ha mértéktelenül elszaporodik. A jelenségért ellenálló-képességed gyengülése, hosszas antibiotikum-terápia és a helytelen táplálkozás is felelőssé tehető.
Túlzott Candida-szaporulatra hívja fel a figyelmedet a hajhulláshoz kapcsolódó korpás, zsíros fejbőr, az emésztőrendszeri panaszok, a visszatérő vírusfertőzések, az ekcéma és az allergiás bőrtünetek, melyek kínzó viszketéssel járnak.
A torokváladékból vett minta vagy a székletvizsgálat fényt deríthet a Candida túlzott jelenlétére. Ilyenkor több oldalról kell támadást intézned ellene. Étrendedben szerepeljen minél több nyers zöldség, és szigorúan tartózkodj a cukortól, finomliszttől és az élesztővel készült pékáruktól. Bélflórád regenerálása érdekében végezz kúrát probiotikumokat tartalmazó táplálékkiegészítővel. Hatásos gyógymódot nyújt a grépfrútmagcsepp, de súlyosabb esetben gyógyszeres terápiára is sor kerül.
Hiányzó tápanyag, hiányzó haj
Egyes vitaminok, ásványi anyagok hiánya gyakran hajhullással hívja fel magára a figyelmet.
Az egészséges sejtanyagcseréhez nélkülözhetetlen a B-vitamin-csoport. A teljes kiőrlésű gabonafélék, a tojássárgája, a dió gazdagon tartalmazzák, de erős hajhullás esetén a sörélesztőkúrát is érdemes kipróbálnod.
Vashiányos vérszegénység állhat a háttérben, ha a hajszálak fokozott elvesztése mellett energiahiányt, szédülést tapasztalsz, könnyen kifulladsz, és kisebb erőkifejtés hatására is túlzottan felgyorsul a szívverésed. Ha a vérvizsgálat eredménye is meggyőzött a vashiányról, az orvosi javaslat alapján szedett étrend-kiegészítő mellett fogyassz gyakrabban hüvelyeseket, zsírszegény vörös húst, céklát és mákot.
A fehérjék minden sejtnek, így a hajhagymáknak is építőkövei. Hiányukban a hajszál idő előtt a kilökődés fázisába kerül. Teremts egyensúlyt az állati és növényi eredetű fehérjebevitelben! Ezek egymást kiegészítve fokozzák a felszívódást és hasznosulást. A baromfi- és halhús mellett hetente egy-két tojás is szerepelhet étrendedben. Barátkozz meg a borsó- és babfélékkel, és ne felejtsd, hogy a leveles zöldségekben, bár kisebb mennyiségű, de igen értékes fehérje található.
Indulhat a góckutatás
A baktériumok és vírusok nem minden esetben okoznak fájdalommal vagy lázzal járó panaszokat. Rejtett rombolást végezhetnek azonban a szervezetedben, ha immunrendszered nem képes megküzdeni velük. Az egyes szervekben gyulladásos gócok jönnek létre, melyek egyik tünete lehet a foltokban jelentkező hajhullás. Emellett nem ritka a folyamatos hőemelkedés, a fáradékonyság, az alvászavar. Ha ezeket a jelenségeket tapasztalod, és kezelőorvosod is rejtett gócot feltételez, alapos kivizsgálást fog javasolni. Leggyakrabban az arcüreg, a fogak, a vesék, a petefészek vagy a prosztata rejtheti a problémát. Amint fény derül rá, a további szakorvosi kezelés az alapbetegség gyógyításával a hajhullást is megszünteti.
Előfordulhat azonban, hogy az összes leleted megnyugtató, mégis egyre szaporodnak az elveszített hajszálaid. Ilyenkor gondolj a stresszhatásokra, melyek szintén kiválthatják a tünetet. Ha a közelmúltban feldolgozatlan problémák terheltek, fontold meg pszichológus segítségét, vagy a relaxációs technikák alkalmazását, melyek visszaadják lelki egyensúlyodat és egészséges hajmennyiségedet is.