Lestyán, a nélkülözhetetlen!
Olyan, mint a zeller, hasonlít a petrezselyemre, s borsóleves nem is főhet nélküle, régebben fűszer- és gyógynövényként használták: ez a lestyán (Levisticum officinale).
Olyan, mint a zeller, hasonlít a petrezselyemre, s borsóleves nem is főhet nélküle, régebben fűszer- és gyógynövényként használták: ez a lestyán (Levisticum officinale).
Kiváló ízesítő készíthető belőle. Több nagy cég forgalmazza ételízesítő néven, melyben megtalálható a növény levele, gyökérzete.
Fűszerként levelét és gyökerét levesekbe, salátákba, sajtokhoz, magját kelt tésztákhoz, salátába, rizshez, likőrökhöz, illetve pálinkába használhatjuk. zárt dobozban tároljuk.
Teája jó gyomorerősítő, emésztést serkentő, vizelethajtó hatású. Epe- és vesekőoldó teakeverékben is hasznos.
Figyelem: vesegyulladás, illetve a húgyutak gyulladásos megbetegedéseinél ne használjuk! Áldott állapotban lévő nők számára sem ajánlatos a fogyasztása, mivel ingerelheti a veséket, s rosszullétet okozhat.
A mag a csírázóképességét hamar elveszti, s minél tovább áll, annál inkább romlik az életképessége. Így csakis friss magot vagy rügyes gyökérdarabot ültessünk.
Késő ősszel, még a komolyabb fagyok beállta előtt, 2 cm mélyre vessük el a magokat. Ha tőosztással szaporítjuk, azt is akkor végezzük. Fontos, hogy minden gyökérészen legyen rügy. A tőtávolság legalább 60 x 60 legyen. Napos helyre ültessük, mert az aromája lényegesebben jobb lesz, mint ha árnyékba tennénk. Nagyon szereti a vizet is. Kerüljük a frissen trágyázott földet.
A gombás betegségek közül peronoszpórára és szeptóriás levélfoltosságra többéves állományban számíthatunk. A rovarok közül a levéltetvek okozzák a legnagyobb gondot, különösen a magtermesztésben.
A levelek szedését nyár elején és ősszel, még sárgulás előtt végezhetjük. Akár kétszer is vághatjuk, de az elsőéves fiatal állományt csak ősszel.
A magokat a folyamatos érés és pergés miatt szakaszosan szedjük. Ne várjuk meg a teljes érést, hanem amikor már az ernyők barnulni kezdenek, metszőollóval vágjuk le és száraz helyen tároljuk. Ősszel a töveket ássuk ki. A gyökerekről távolítsuk el a szárrészeket, majd mossuk tisztára, és 10 cm-es darabokra félbevágva, szárítsuk meg.