A Dukan diéta
A Dukan diéta azt ígéri, hogy annyit ehetünk, amennyi belénk fér, hatékony és biztos módszert kínál a jojóeffektus kiküszöbölésére: nem csoda, hogy három millió francia nő után már olyan hollywoodi sztárok, mint Penelope Cruz és Jennifer Lopez esküsznek a Dukan-diétára.
Mi a Dukan-diéta dióhéjban?
Ez egy fehérjében gazdag, szénhidrát-, és zsírszegény fogyókúra, mely hosszú távú, fenntartható súlyveszteséget eredményez. Az alapja 100 természetben előforduló élelmiszer (78 fehérjében gazdag étel és 28 zöldségféle) amelyekből tetszés szerinti mennyiség fogyasztható. A kúrának négy szakasza van: az első két szakasz a tulajdonképpeni fogyókúra, a második kettő pedig arra szolgál, hogy a leadott kilók ne jöjjenek vissza.
Előnye:
A Dukan-diéta egyik legnagyobb vonzereje, hogy teljes túlsúlyodat leadhatod vele, mégpedig anélkül, hogy szigorú koplalásba kezdenél. A fölös kilók száma ugyanis csak a diéta hosszát befolyásolja, szigorúságát nem. A tartós és egészséges fogyás érdekében dr. Dukan négy szakaszra bontotta a diétát.
A diéta felépítése:
1. A támadó szakasz
Az első szakaszban csak fehérjét ehetsz, tehát tejet, tejtermékeket, fehér húsokat – ezeket azonban tulajdonképpen mennyiségi korlátozás nélkül. Ez a diéta megalapozó szakasza, ekkor a leglátványosabb a fogyás. Ha csak öt kilót akarsz ledobni, akkor két napig kell követned a protein alapú étrendet, ha tízet, akkor három, ha pedig 20-at, akkor öt napig tart a felvezető szakasz.
2. A lépegető szakasz
E szakasszal lassan, de biztosan érjük el a kitűzött testsúlyt, azzal, hogy váltogatjuk a tisztán fehérjenapokat az olyan napokkal, amikor fehérjét és a 28-féle ajánlott zöldség valamelyikét is fogyaszthatjuk. Mindaddig, amíg el nem érjük a célsúlyt. Itt már ehetsz friss vagy grillezett zöldségeket, salátákat is, de szigorúan csak zsírszegény joghurtból vagy olívaolajból készíthetsz rájuk öntetet. Ezt a periódust addig tartsd, amíg el nem éred az ideális súlyt.
3. A stabilizációs szakasz
A megszerzett súly megtartásának szenteljük; célunk, elkerülni a jojóeffektust, amelyet az okoz, hogy a test minden gyors súlyveszteség után elképesztő gyorsasággal szerzi vissza a leadott kilókat. Kritikus időszak, az időtartama is igen precízen megszabott: tíz napot szánunk minden elveszített kilóra. De a szabályok mellett a diéta heti két „ünnepi étkezést” is engedélyez: ekkor azt ehetünk, amit akarunk, sőt még alkoholt is ihatunk. Ebben a szakaszban ismét fogyaszthatunk kenyeret és sajtot.
4. A végleges megszilárdítás szakasz
Három szabályon alapul amelyeket be kell tartani, hogy megőrizzük az elért súlyt, de ezek szerencsére nem túl kellemetlenek. Ez a fázis a legkönnyebb, de a leglényegesebb is, hiszen tapasztalatok szerint a fogyókúrázók 95%-a a diétázás után visszahízza a leadott kilókat. A hét hat napján bármit ehetünk, egy nap viszont csak fehérjét.
A szabályok:
• életünk végéig heti egyszer, mondjuk csütörtökön, tiszta fehérjenapot tartunk
• mindennap megeszünk három evőkanál zabkorpát
• örökre elfelejtjük a liftet