JOLCSI OLDALA

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
JOLCSI OLDALA

Minden, ami érdekel


*** 2024 évi SZINGAPÚR Nagydíj *** 09-20-án 11:30 Első Szabadedzés *** 15:00 2. Szabadedzés*** 09-21.-én 11:30 3. Szabadedzés***15:00 Időmérő ***09-22.-én 14:00 FUTAM ***

    Rákgyógyító csoda: a csicsóka

    Jolcsi
    Jolcsi
    Admin


    Hozzászólások száma : 5844
    Points : 18771
    Reputation : 4
    Join date : 2011. Feb. 25.
    Tartózkodási hely : Hungary

    Rákgyógyító csoda: a csicsóka Empty Rákgyógyító csoda: a csicsóka

    Témanyitás  Jolcsi Pént. Ápr. 29 2011, 20:28



    Rákgyógyító csoda: a csicsóka



    Ránézésre akár össze is lehetne téveszteni a csicsókát a napraforgóval - utóbbinak azonban nagyobbak a virágai, a csicsókáé pedig augusztusban pompázik. Ez a zöldség vékonyabb és magasabb is a napraforgónál.


    Rákgyógyító csoda: a csicsóka Csicsoka3



    A csicsóka a nyirkos és üde talajokat kedveli, a gyenge talajokon is megél. A fészkesek családjába tartozik, szintén gyógynövénynek számít. Szintén Észak-Amerikából került Európába, majd Magyarországra, ezt a növényt azonban a XVII. században hozták be. A csicsókának nincs magja, szaporítani a gumók elültetésével lehet.

    Íze elsősorban a krumpliéhoz hasonlít. Édesebb zöldség azonban annál, és sokkal nagyobb a rosttartalma. A növényt diabetikus alapanyagként is használják, nemcsak azért, mert emlékeztet ízre a burgonyára. Gumóiban gumókban inulin, valamint polifruktozán található. Az ezekből keletkező fruktóz, azaz gyümölcscukor a répacukornál könnyebben emészthető. A cukorbetegek a fruktózt hasznosítja, és közben nem emelkedik a vércukorszint.

    A csicsóka laktató zöldség. Rengeteg, a szervezet megfelelő működése szempontjából előnyös ásványi anyag található benne, így például kalcium és kálium, magnézium, cink, foszfor, de található benne B1- és B2 és C-vitamin, béta-karotin, niacin is.

    Aminosavakban is gazdag: megtalálható benne a hisztidin, aszparagin, triptofán, cisztin, valamint növényspecifikus anyagok, így a betain, szaponin, kolin és quercimeritrin. Keményítőt kis mennyiségben tartalmaznak a gumói, viszont a lehető leggazdagabb inulin, azaz növényi rostanyagforrás.

    Igen fontos a csicsóka inulin tartalma, ez ugyanis arra ösztönzi a szervezetet, hogy meggyógyítsa önmagát. A csicsóka felhasználható számos, komoly probléma orvoslására. Az élelmiszer-allergiások esetében például bélflórát helyreállító beavatkozásként bevethető: tegyük bele müzlibe, vagy adjuk hozzá gyümölcsléhez - az inulinnal megszüntethető az allergia.

    Hasznosíthatjuk a növényt koleszterin- és trigliceridcsökkentőként, ha egy-másfél deci narancslébe 1-2 evőkanál csicsókaport keverünk. Így tehát a szív- és érrendszeri megbetegedések hatékony ellenszere. Az elhízás, a hipertónia, a vesekő és köszvény megelőzésében is nagyon hasznos a csicsóka, de a rákterápiákban is kiváló.

    Magyarországon sajnos nem túl népszerű zöldség, pedig számos alapanyagunkkal keverhető, fogyasztható - máshol a világon a csicsókát halfélék, kagyló, homár mellé adják, vagy libamájjal, szarvasgombával tálalják. Néhány ötlet, mihez jó a csicsóka: finom nyersen fogyasztva, de készíthetünk belőle salátát és szószt. Főzhetjük, párolhatjuk, köretként is adható lepény formában. Facsart leve turmix alapnak is kiváló, mellé bármilyen nekünk tetsző gyümölcsöt keverhetünk, sőt mézzel is ízesíthetjük.

    A csicsókát is alkalmazzák a kozmetikumok készítésekor - a gumó ugyanis regeneráló, hidratáló, bőrnyugtató, bőrtápláló és frissítő hatással rendelkezik.


    http://napidoktor.hu/tart-farticle-84-12572/Rakgyogyito_csoda_a_csicsoka


    Még amit a csicsókáról tudni lehet:


    A csicsóka bizonyított gyógyha-tása majdnem csak a cukorbetegségre korlátozódik, ugyanakkor ebben akkora a jelentõsége, hogy mindenképpen említést érdemel. Emellett magas a kálium és vas tartalma is. de ezzel kapcsolatban még nem történtek tudományos vizsgálatok.

    Cukorbetegség elleni hatás

    A csicsóka a cukorbetegek burgo-nyája, de javasolt mindenkinek, aki szeretné elkerülni ezt a betegséget . A növényben ugyanis egy speciális szénhidrát, az inulin található, mely a szervezetben gyümölcscukorrá bomlik (fruktóz), szemben a burgonyakeményítõvel, melybõl szõlõcukor (glükóz) keletkezik. A glükóz inzulint igényel ahhoz, hogy hasznosuljon a szervezetben. míg a fruktóznak erre nincsszüksége, így a cukorbetegek, akiknek kevés, vagy egyáltalán nincs inzulin termelő kapacitása, a csicsóka fogyasztása esetén nyugodtak lehetnek. Az íze kicsit édesebb, mint a burgonyáé, de nagyon kellemes.

    Egyéb hatások

    A csicsóka számos hatásáról nincsenek részletes leírások, de összefoglaló közleményekben rövid beszámolók olvashatóak róla. így leírták, hogy a növény rosttartalma segít a székrekedéses problémák enyhítésében, valamint inulin tartalma révén kedvez az egészséges bélflóra baktériumai számára, így helyreállíthatja a kóros bélmííködést és emésztési, valamint csökkenti a vastagbélrák kockázatát. Speciális összetétele révén segíti a kalcium felszívódását, és ezáltal véd a csontritkulás ellen. Csökkenti a vérben a zsírok mennyiségét, ezért megakadályozza az érelmeszesedés kialakulását. Feltehetően csökkenti a vér húgysavtartalmát, ezáltal a köszvényes betegek számára lehet előnyös a fogyasztása. Egyes vizsgálatok arról is beszámolnak, hogy a csicsóka, szintén az inzulin tartalma révén, serkenti az immunrendszer működését is.

    Népgyógyászati felhasználás

    A csicsóka népgyógyászati felhasználásai között a kimerültség elleni, vérnyomásszabályzó és teljesítményfokozó hatások szerepelnek. Ilyen tulajdonságait azonban a tudományos vizsgálatokban eddig nem sikerült igazolni.





      Pontos idő: Pént. Nov. 22 2024, 17:36