Hasmenésjárvány: riasztott az ÁNTSZ
Az ÁNTSZ riasztotta a kórházakat a járvány megelőzése érdekében. A németországi hasmenésjárvány már más országokra is átterjedt: Svédországból, Nagy-Britanniából és Hollandiából jelentettek megbetegedéseket. A betegség akár súlyos szövődményekkel is járhat. Péntek délutánra a járvány immár hét halálos áldozatot követelt Németországban.
Az ÁNTSZ riasztotta a kórházakat a járvány megelőzése érdekében. A németországi hasmenésjárvány már más országokra is átterjedt: Svédországból, Nagy-Britanniából és Hollandiából jelentettek megbetegedéseket. A betegség akár súlyos szövődményekkel is járhat. Péntek délutánra a járvány immár hét halálos áldozatot követelt Németországban.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) az összes kórházat figyelmeztette: ha olyan megbetegedést észlelnek, amely a németországi hasmenésjárvánnyal összefüggésbe hozható, azonnal értesítsék az Országos Epidemiológiai Központot.
Az Európai Unió arról tájékoztatott, hogy a gyanú szerint Németországban spanyolországi uborka okozhatta a megbetegedéseket, a végleges beazonosítás viszont még nem történt meg. Azt sem lehet még tudni, hogy Magyarországra érkezett-e ebből az uborkából - közölte Szabó Enikő helyettes országos tiszti főorvos.
fokozott ellenőrzések
A Németországban történt megbetegedések miatt a magyar fogyasztók védelme érdekében a vidékfejlesztési miniszter azonnali hatállyal elrendelte a spanyol eredetű, friss fogyasztásra szánt zöldségfélék ellenőrzését.
Annak, aki megbetegedett, nem szabad antibiotikumot, sem hasfogót adni, a lényeg a folyadékpótlás. A megelőzés érdekében fontos a tiszta zöldségek és gyümölcsök fogyasztása (a fogyasztás előtti alaposan mossuk meg folyóvízben), valamint a rendszeres kézmosás - figyelmeztet az ÁNTSZ.
Dúl az "uborkaháború"
Különös "uborkaháború" tört ki a német és a spanyol hatóságok között az immár négy halálos áldozatot követelő németországi hasmenésjárvány kapcsán. A német egészségügyi illetékesek ugyanis változatlanul azt állítják, hogy a Spanyolországból importált uborka okozza a május közepén kitört, véres hasmenéssel járó, veszélyes járványt, a spanyol termelők azonban kategorikusan visszautasítják ezt.
A madridi hivatalos hatóságok egyelőre nem nyilatkoztak, csupán azt hangoztatták, hogy a német vádak kapcsán vizsgálatot indítottak.
Megvan a bűnös?
A hamburgi higiéniai intézet csütörtökön jelentette be, hogy az EHEC-bélbaktérium kiváltotta járvány kórokozóját találták meg a Spanyolországból importált salátauborkán. A hamburgi jelentésben foglaltakat magáévá tette a Robert Koch országos járványügyi intézet is, ugyanakkor nem zárta ki, hogy a járványt okozó baktériumot más élelmiszerek is tartalmazzák.
itthon csak hazai van
Magyarországon gyakorlatilag csak magyar termesztésű kígyóuborka kapható a piacokon - közölte Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeb) elnöke. Alig van a magyar piacon Spanyolországból behozott kígyóuborka, csak néhány tétel fürtös uborka lehet már a kereskedőknél a dél-európai országból.
Pénteki értesülések szerint a gyanúba került "vétkes" uborka Malaga tartományból származik. A malagai termelők szövetsége viszont cáfolta, hogy baktériummal fertőzött uborkát exportáltak volna Németországba. A spanyol termelők állítása szerint a szállítmány út közben vagy már Németországban - éppenséggel a hamburgi piacokon - fertőződhetett meg. Mindenesetre a spanyol uborka árusítását szinte valamennyi német élelmiszer áruházlánc azonnal beszüntette, de a német vásárlók hasonlóan bizalmatlanok saját uborkájukkal, illetve a salátával, valamint a paradicsommal szemben is.
Németországban tovább terjed a járvány. Péntek délutáni adatok szerint a halottak száma immár hétre emelkedett, és meghaladja a 800-at a fertőzöttek, illetve a gyanús esetek száma. A Robert Koch intézet szerint mintegy 200-an életveszélyes, illetve rendkívül súlyos állapotban vannak, a baktérium ugyanis több esetben vérszegénységet, illetve veseelégtelenséget okoz.
A hasmenésjárvány már más országokra is átterjedt: Svédországból, Nagy-Britanniából és Hollandiából jelentettek megbetegedéseket. A baktériumot azonban minden valószínűség szerint Németország "exportálta", a fertőzöttek ugyanis szinte kizárólag Németországban járt turisták voltak.
http://www.fn.hu/belfold/20110527/hasmenesjarvany_riasztott_antsz/