A hosszú élet titka: jóga
A jóga több, mint egy mozgásforma, hiszen a test formálásán túl a lélekre is jótékony hatást gyakorol. Sőt, kutatások szerint még az öregedést is lassítja.
A jóga Indiában fejlődött ki, a keleti bölcselet egy formája, amelynek célja, a testi-, és a szellemi erők felébresztése. Javítja az életminőséget, segít leküzdeni a stresszt, és tökéletes megnyugvást hoz. Ez a sok pozitív hatás annak köszönhető, hogy a meditáció során az agyhullámok olyan állapotba kerülnek, amelyek elősegítik a gyógyulást. A légzőgyakorlatok pedig jótékonyan hatnak a szív, és a tüdő működésére, enyhítik a stresszt, ellazítanak, és a vérnyomást is csökkentik. A gyakorlatok abban különböznek más edzéstípusoktól, hogy a hangsúly a relaxáción van, és jobban megnyújtjuk izmainkat, mint más edzések során.
A mai rohanó világban alig jut időnk, hogy feltöltődjünk, pedig nagy szükségünk lenne rá, hiszen energiától telten sokkal könnyebben vesszük az akadályokat, mindamellett, hogy egészségünk megőrzéséhez is szükséges. A jóga gyakorlatok során a tudatos kikapcsolódás hatékony feltöltődést idéz elő. A relaxáció alatt testünket tudatosan lazítjuk el, lépésről-lépésre, ami gyors regenerációt, jobb közérzetet és a stressz megszüntetését eredményezi. Aki már gyakorolja a jógát, és a meditációt nemcsak testi, és erőnléti változásokat figyelhet meg magán, hanem szemléletmódban, és mentális szinten is pozitív irányba fejlődik. A jóga segít abban, hogy közelebb kerüljünk önmagunkhoz és a természethez, valamint hozzájárul a tudatosabb élet kifejlesztéséhez. Tehát a jóga többet nyújt annál, mint hogy formába hozzon, és eltűntessen pár felesleges kilót, hanem sokkal inkább egy egészségesebb és kiegyensúlyozottabb életstílussal ajándékoz meg, amely a testet és a lelket egyaránt fejleszti és karbantartja.
A jógának ma már többféle irányzata van, így mindenki megtalálhatja azt a típust, amely a legjobban passzol az egyéniségéhez. Íme, a legismertebb jóga irányzatok:
Hatha jóga
Az egyik legismertebb jógafajta, jelentése: a Ha szó napot jelent, míg a Tha holdat, tehát nap és a hold, amely az energiákat szimbolizálja. A két energia egymás ellentéte, mégis kiegészítve egymást, egyensúlyt teremtenek. Tehát a Hatha jóga célja, hogy egyensúlyra leljünk. A túlzott erőfeszítések nélküli gyakorlatok arra hivatottak, hogy lépésről-lépésre ismerjük meg saját testünket, és egyre közelebb kerüljünk önmagunkhoz. Természetesen akadnak a Hatha jógában is kihívást jelentő pózok, amelyek által figyelemmel kísérhetjük fejlődésünket.
Bikram jóga
A Bikram jóga is igen elterjedt, amelynek érdekessége abban rejlik, hogy a 90percig tartó edzéseken a gyakorlatokat 37-39 Celsius fokos teremben hajtják végre. Emiatt nagyon fontos, hogy az izzadás során elveszített folyadék mennyiséget pótoljuk.
Tantra jóga
A Tantra jóga olyan típusú mozgásforma, amely több jógatípust ötvöz, alapvetően a női és a férfi energiák egyesítéséről szól. Segít az érzékeink kitágításában, amelynek során elérhetjük a magasabb szintű tudatosságot, erősíti a testet, frissíti a tudatot, és segít elérni a belső egyensúlyi állapotot.
Astanga jóga
Az Astanga jóga a Hatha jóga egy dinamikusabb, erőteljesebb formája, amely a gyakorlójával szemben komoly követelményeket támaszt. Az astanga szó szanszkrit jelentése „nyolc ág” :
Jáma – erkölcsi szabályok, Nijáma – a lelki élet szabályai, Ászana – pozitúrák, Pránajáma – légzőgyakorlat, Pratjahára – az érzékek uralása, Dhárana – koncentráció, Djána – meditáció, Szamádhi – önmegvalósítás, tökéletes boldogság. Tehát az Astanga jóga során ezt a nyolc ágat gyakoroljuk, amelyeknél nincs megszabott sorrend, hanem minden ág egymást erősíti, és egyszerre fejleszti a gyakorlóját.
--------------------