HÚS NÉLKÜLI RECEPTEK MINDENKINEK (Gyűjtemény) II.
AVOKÁDÓKRÉM
Érett avokádót (kissé puha) kettévágjuk, magját kivesszük és kikanalazzuk a belsejét turmixgépbe. Friss citromlével, nagyon kevés sóval, borssal és tejföllel összeturmixoljuk. Tejföl helyett lehet olívaolajjal is lazítani.
LAPCSÁNKA
Reszelt krumpli + liszt + hagyma + fokhagyma + bors, só.
Hmm, mikor van még 1 kis reszelt patiszon, azzal feltuningolva a csúcs!
JOGHURTOS LEVES (KADI)
Hozzávalók: 2 dl joghurt, 6 dl víz, 1 1/2 dl liszt, 3 evőkanál ghí (sült vaj), 1 erős füzérpaprika, 2 kiskanál római kömény, 1 kiskanál kurkuma, só.
1.Egy lábosban keverjük össze a joghurtot és a lisztet, majd öntsünk hozzá vizet. Tegyük bele a sót, kurkumát és kezdjük el forralni.
2.Egy serpenyőbe rakjuk bele a ghít, pirítsuk meg benne a köményt, majd a fölaprózott füzérpaprikát. Amint megbarnult, öntsük a fövő kadiba.
3.Addig forraljuk, míg be nem sűrősödik.
KAPROS-SAJTOS SZELET
Hozzávalók: 10 dkg szójaliszt, 30 dkg barnaliszt, 10 dkg sajt, 1 csokor kapor, 2 ek. vegamix, 1 kk. bazsalikom, só, olaj.
Az apróra vágott kaprot és a reszelt sajtot jól összedolgozzuk a többi hozzávalóval, és sűrű palacsintatésztát készítünk. Kevés forró olajba, a palacsintához hasonlóan kisütjük, majd szeletekre vágjuk. Feltétként tálaljuk.
KIVIS ALMASALÁTA DIÓVAL
Hozzávalók: 2 kivi, 2 alma, 1 marék dió, 2 dl joghurt, pici méz, fahéj.
A kivit és az almát megpucoljuk, felkockázzuk. A diót apróra vágjuk, az almához és a kivihez keverjük, ráöntjük a joghurtot, mézzel, fahéjjal ízesítjük. Szórhatunk hozzá gabonapelyheket is.
KURKUMÁS BURGONYA
Hozzávalók: 10 közepes burgonya, 4 evőkanál ghí (sült vaj), 2 dl házi tejföl vagy joghurt, 2 kiskanál római kömény, 1 kiskanál ánizs, 2 kiskanál kurkuma, 1 hegyes, erős zöldpaprika, só.
1. Bő, sós vízben, fedő alatt főzzük meg héjában a burgonyát. Amikor teljesen megfőtt, vegyük ki, húzzuk le a héját és vágjuk 3 cm-es darabokra.
2. Tegyük a ghít egy lábosba és barnára pirítsuk meg benne a fűszereket a következő sorrendben: hegyes, erős paprika felkarikázva, római kömény és ánizs.
3. Ezek után tegyük a lábosba a felvágott burgonyát is ( kicsit meg is lehet pirítani a ghíben, úgy finomabb lesz), sózzuk meg, majd öntsük hozzá a tejföl vagy a joghurtot. Szórjuk rá a kurkumát és alaposan keverjük össze.
LUGLU
Hozzávalók: 3 dl csicseriborsó-liszt, 1 kiskanál fahéj, 1/4 kiskanál szerecsendió, 1/4 kiskanál gyömbér, szegfűszeg, ghí (sült vaj) a sütéshez, 4 dl cukor, 2 dl víz, 1 1/2 dl összetört dió, mandula vagy mogyoró, 1 dl mazsola, 1/2 dl aprított datolya vagy füge.
1.Keverjük össze a lisztet és a megőrölt fűszereket vízzel, majd készítsünk híg tésztát.
2.Tegyük szitába és csöpögtessük a tésztát forró ghíbe. A kis tésztagyöngyöket süssük barnára, majd vegyük ki.
3.Keverjük össze a vizet és a cukrot, és addig forraljuk, míg a cukor ki nem kristályosodik az edény szélén. Egy kevéssé hűtsük le.
4.Tegyük bele a kisült tésztát, a felaprított csonthéjast és gyümölcsöt, majd keverjük alaposan össze.
5.Hűtsük le annyira, hogy diónyi golyókat formálhassunk belőle.
Megjegyzés: használhatunk búzalisztet is.
MAGOS SÜLT KRUMPLI
Ha valaki szeretné a sült burgonyát változatossá tenni, akkor vegyen magvakat: tök, szezám, dió, mogyoró, fenyőmag, kesudió stb, és annyi olajban, ami éppen elfedi, pirítsa meg.
Keverje a sült burgonyához és fogyassza el.
MENNYEI BANÁNOK
Sokan vannak, akik nem nagyon szeretik a még frissen érkezett és kemény húsú banánokat. Nekik ajánlom ezt a receptet, mert ízletes és gyorsan elkészíthető.
Hozzávalók 4 személyre: 4 darab banán, 2 doboz natúr krémsajt, 2 evőkanál porcukor, 2 pohár natúr joghurt, 1 kiskanál őrölt fahéj, 2 kiskanál mézes fűszerkeverék, olaj.
A meghámozott banánokat hosszában vágjuk félbe, és egy kicsit süssük meg kevés olajban.
Vajazzunk ki egy tepsit és a banánok egyik felét helyezzük bele. A krémsajtot, a cukorral és a fűszerekkel keverjük össze, majd kenjük be vele a banánokat. Tegyük rá a banánra a másik felét és a maradék krémmel kenjük be a tetejét is. Öntsük rá a joghurtot és kb. 10 percig süssük forró sütőben. Ízletesebbé tehetjük, ha egy csomag mazsolát megpirítunk olajban és hozzáadjuk az öntethez.
PARADICSOMOS FŐZELÉK
Hozzávalók: 20 dkg zöldbab, 20 dkg zöldborsó , 3 közepes burgonya , 3 kisebb szál sárgarépa , 3 nagy paradicsom , 1 dl sűrített paradicsom , 3 evőkanál ghí (sült vaj), 1 kiskanál cukor , kiskanál pirospaprika , 2 hegyes erős paprika , 1 csomó petrezselyem vagy koriander zöldje , só .
1. Vágjuk le a zöldbab végeit, és daraboljuk 3 cm-esre. A burgonyát vágjuk 2 cm-es kockákra, a sárgarépát vékony szeletekre. Ha vastag a burgonya és a répa héja, hámozzuk meg.
2. Tegyük a felvágott zöldségeket, egy kevés vizet és a ghít egy lábosba, és pároljuk meg fedő alatt puhára.
3. Szeleteljük fel a paradicsomot és a hegyes erős paprikát. Vagdaljuk apróra a korianderlevelet (petrezselymet).
4. Tegyünk egy edénybe ghít, és pirítsuk meg benne a paprikát, a paradicsomot és a koriander vagy petrezselyem zöldjét addig, míg barnulni nem kezdenek.
5. Öntsük össze egy edénybe a megpárolt zöldséget és a pirított zöldséget, adjuk hozzá a paradicsomsűrítményt, a pirospaprikát, a cukrot és a sót, meg egy kevés vizet. Keverjük jól össze és főzzük tíz percig.
SAJTKRÉM
Hozzávalók: kb. 5 dkg vaj, vagy margarin, 20-30 dkg trappista (Interspar márkatermék a legjobb, nem kenődik, szép sárga és van íze), 3-4 teáskanál parmezán, 2 dl főzőtejszín, apróra vágott petrezselyem (kb. egy csomónyi) vagy 2 teáskanálnyi szárított oregano, csipetnyi szerecsendió, fehér bors, só.
A megolvasztott vajon megfonnyasztom a petrezselymet, hozzáadom a fűszereket, majd a tejszínt és a permezánt. Amikor a tejszín már gőzölög hozzáadom a lereszelt sajtot, majd addig keverem lassú tűzön, míg a sajt teljesen felolvad.
Tésztákra, rakott brokkolira nagyon finom!
Természetesen a trappista helyett (vagy mellett) lehet más sajtokat is alkalmazni, de akkor ügyelni kell a fűszerezésre. A márványsajt mellé pl. kevesebb só kell.
SÜLT BURGONYA
Hozzávalók: 2,5 kg burgonya, ghí a sütéshez, 2 dl apróra vágott zöldpaprika, 2 evőkanál ghí, 1 kiskanál római kömény, 1 kiskanál őrölt erős paprika, egy csipet asafoetida, só.
1. Tisztítsuk meg a burgonyát és vágjuk 2 cm-es darabokra.
2. Forrósítsuk meg a ghít egy akkora edényben, amihez tudunk sütőkosarat használni.
3. Tegyünk a kosárba annyi burgonyát, amennyit egyszerre kisüthetünk Süssük világosbarnára, de maradjon puha és késsel könnyen szelhető.
4. Amikor mindet megsütöttük, készítsünk masalát (ghíben pirítsuk meg a köményt, az asafoeidát és a fűszerpaprikát), öntsük a sült burgonyára, sózzuk meg és keverjük össze.
5. Keverjük hozzá az apróra vágott zöldpaprikát.
TOFUPOGÁCSA
Hozzávalók: 1 cs. füstölt tofu, 3 ek. liszt, 1 ek. vegamix, 2. ek. szezámmag, só.
A tofut apróra törjük, és a többi hozzávalóval összekeverjük. A szezámmagot szárazon megpirítjuk, daráljuk, és úgy adjuk hozzá. Lapos pogácsákat készítünk, majd kevés olajon mindkét oldalát kisütjük.
TOFUS KÁPOSZTALEVES
Hozzávalók: 0,5 kg savanyú káposzta, 15 dkg kukoricadara, 10-15 dkg túró, 1 cs. füstölt tofu, , 2 ek. liszt, 5 dkg vaj, 1 kk. pirospaprika, , 4-5 db babérlevél, só.
Főzzük meg a káposztát a babérral, s amikor majdnem kész rakjuk bele a kockára vágott tofut. A vajban megpirított paprikából készítsünk rántást, és fokozatosan adjuk a káposztához. Tegyük bele a túrót és főzzük össze.
TÚRÓGOLYÓ SZIRUPBAN (RASZAGULA)
(kb. 30 golyó)
Hozzávalók: 1 l aludttej, 3 dl víz, 4 dl cukor.
1.Vegyünk egy finom szövésű (pelenka-) anyagot, és rakjuk bele az aludttejet. Fogjuk össze az anyag négy sarkát, kössük össze, és csöpögtessük ki a savót.
2.A kapott túrót addig gyúrjuk, míg teljesen sima és olajos tapintású nem lesz.
3.Forraljuk fel a cukrot a vízzel, és tegyük külön az egyharmad részét.
4.A maradék szirupot forraljuk tovább.
5.Az átgyúrt túróból készítsünk 1,5 cm-es golyókat, és óvatosan tegyük a forró szirupba.
6.Ha már megduzzadtak és elkezdtek megrepedezni miközben főnek, akkor óvatosan szedjük ki őket, és tegyük át a kihűlt másik szirupba.
HÁZI SAJT
Veszek a szomszédos településen lévő tanyáról 6 liter házi tehéntejet. Fogom, elkezdem forralni. Mikor forr, 3 citrom kicsavart levét pici sóval beleteszem, hagyom hogy egyet rottyanjon, majt 15-25 percig hagyom állni. Veszek egy tésztaszűrőt, jó nagyot, mert sok sajti lesz, meg egy gézdarabot, és átszűröm az egész tejet, így lesz sajti (körd) meg savó, amit még fel lehet aznap használni rizsfőzéshez pld. Megízesítem még pici sóval, vagy köménymaggal, esetleg új zöldhagymával, pici fokhagymával, vagy éppen olyan fűszerrel, amihez kedvem van. Súlyt teszek rá, hogy kinyomódjon belőle az összes savó. Kb. egy óra múlva kész van a házi sajtom. Isteni finom, ha szeletelés után beleforgatod picit sós kurkumába, és forró olajban kisütöd.
INCSIFINCSI CUKKÍNI
1 vöröshagymát karikára vágunk, megdinszteljük (az olajhoz mindig rakjunk vizet is, így valamivel egészségesebb. 1-2 cukkinit kockára vágunk és a megdinsztelt hagymával összekeverjük, felöntjük vízzel, 1 gerezd fokhagymát belezúzunk, majd félpuhára főzzük (kb 15 perc). Több levet hagyjunk, mert a végén beleteszünk 1 bögre pelyhet (zab, búza vagy bármi), és készre főzzük.
Fűszerek: borsika, kurkuma, pici só, fakultatívan lehet kakukkfüvet is beletenni.
Kiadós kaja, 2 közepes cukkíniből elkészítve 4 főnek bőven elég.
Önmagában is fogyasztható, de lehet mellé köretet is készteni.(pl. bulgur vagy köles).
SPENÓTOS KRUMPLIGOMBÓCOK
Hozzávalók: 1 kg krumpli, 1 evőkanál liszt, apróra vágott zöldpetrezselyem, szerecsendió, só, zsemlemorzsa (vagy őrölt szezámmag-lenmag keverék), spenót.
A burgonyából pürét főzünk. Apróra vágott zöldpetrezselymet, szerecsendiót, lisztet, sót keverünk bele, jól összeelegyítjük. A krumplimasszából gombócokat formálunk, zsemlemorzsába (én őrölt szezám+lenmag keveréket használtam) belehempergetjük, a közepébe elképzelés szerinti nagyságú mélyedést vájunk, és az előzőleg elkészítet spenóttal megtöltjük.
Olajozott tűzálló edénybe, (egészségesebb formában sütőpapírral bélelt edénybe), tesszük és kisütjük.
Persze lehet mellé párolt zöldséget is enni, vagy más köretet. És tölthetjük a gombócokat ízlés szerint mással is.
AVOKÁDÓKRÉM
Kimagozom, meghámozom és feldarabolom az avokádót, összetöröm villával, és hogy ne barnuljon, megcsepegtetem citromlével. Megsózom, borsozom, rányomok max. 1 gerezd fokhagymát (többet ne, mert akkor nagyon az fog dominálni), belelapátolok 3-4 teáskanál tejfölt, megkutyulom, és vo-i-lá.
DÖDÖLLE (avagy KRUMPLIGÁlICA)
A krumplit meghámozzuk, és megfőzzük annyi vízben, hogy éppen ellepje. Amikor megfőtt, a vizet rajtahagyva összetörjük, sózzuk, és lisztet adunk hozzá. Összekeverjük úgy, hogy egy szaggatható masszát kapjunk. Lobogó vízbe kb. diónyi darabokat szaggatunk kézzel, vagy (zsíros) kanállal. Formázni nem kell, a dödölle úgy szép, ha amorf. Amikor kifőtt leszűrjük, lecsepegtetjük. Olajon hagymát dinsztelünk, és megszórjuk piros paprikával. Majd ebbe a hagymás, paprikás olajba beleforgatjuk a kifőtt dödöllét.
Tejföllel meglocsolva a legistenibb.
GYÜMÖLCSSALÁTA KYU MÓDRA 1 PERC ALATT :-)
Vágjunk fel kockákra egy banánt és egy almát, majd öntsük le vanília ízű joghurttal.
IGAZI (PARASZTOS) KRUMPLISPOGÁCSA
Megpucolunk 2-2,5 kg krumplit, feldaraboljuk, és só nélkül feltesszük főni.
Amikor megfőtt, leszűrjük, és úgy forrón azonnal áttörjük krumplinyomóval, hozzáadunk 1 kocka margarint, és jól összedolgozzuk (hagyjuk, hogy a margarin elolvadjon a forró krumpliban). Aztán megsózzuk, és hagyjuk kicsit kihűlni, hogy gyúrni lehessen.
Amikor eléggé kihűlt, akkor elkezdjük a lisztet adagolni. Először kevergessük a lábosban, amiben a krumplit főztük, majd ha már lehet gyúrni, akkor borítsuk ki gyúródeszkára. Csak annyi lisztet adjunk hozzá, hogy éppen ki lehessen szaggatni, hogy finom puha, lágy legyen!
Ha meggyúrtuk, akkor nyújtsuk ki sodrófával kb. 1 cm magas tésztává. Aztán szaggassuk ki, és tegyük kivajazott tepsibe. 180 fokon kb. 20-30 perc alatt sül meg.
Önmagában is isteni, de bableves mellé egyenesen maga az elkárhozás!
LASAGNE VEGA MÓDRA
Egy nagy fej hagymát és sok-sok fokhagymát összaprítunk, és olíva olajon (extra szűz) megpirítjuk. Hozzáadjuk a megpucolt, feldarabolt gombát, és azt is kicsit átforgatjuk az olajban, majd pici vizet öntünk alá. Megsózzuk, kicsit megcukrozzuk, oregánóval, bazsalikommal megszórjuk, és puhára főzzük. Ha megpuhult, hozzáadunk, 2-3 doboz paradicsom konzervet, és összerotyogtatjuk. Ez a töltelék.
A lapok megkenéséhez paradicsommártást készítünk. Kivajazunk egy tűzálló tálat, megkenjük a tésztarétegeket alul-felül a szósszal, belefektetjük a tálba, és rárétegezzük a sajtokat: Ricotta (túró) , Parmeggiano és mozzarella, ebben a sorrendben - a tetejére mozzarella kerüljön- Újabb tésztalapokat kenünk meg, beborítjuk a tölteléket, és így tovább. Az utolsó lapok tetejét is megkenjük a mártással, és jó alaposan megszórjuk reszelt sajttal. Addig sütjük 200 fokon, ameddig a teteje buborékos nem lesz.
LECSÓS PADLIZSÁNKRÉM
Hagymával, paradicsommal és paprikával (jó sok olívaolajon) összesütöm. A paradicsom héját persze lehúzom. Addig sütöm, míg már teljesen el nem trutymósodott, közben persze kvázi folyamatosan és erősen kutyulom.Fűszerként csak sót használok.
Így is nagyon finom, különösen frissen kisült túrópogácsára kenve.
PÁRMAI TÖLTÖTT PALACSINTA
Kicsit macerás, de nagyon finom.
1. Megsütjük a palacsintát. (Ezt nem részletezném.)
2. Megcsináljuk a szószt:
Hagymát olívaolajon megfuttatunk, hozzáadjuk a gombát, pici vizet, és pároljuk, míg a gomba meg nem puhul. Ekkor hozzáadjuk a paradicsompürét, sót, cukrot, oregánót, bazsalikomot, és összerotyogtatjuk. Amikor kihűlt a szósz teljesen, akkor belekeverünk darabokra vágott sajtot. (Ne reszeljük.)
3. A palacsinta közepére merünk egy kanálnyit a szószból, felhajtjuk a 4 oldalát (így kapunk egy téglatestszerű valamit), majd panírozzuk, és nagy lángon gyorsan világos barnára kisütjük.
A szimpla rizsköret a legfinomabb hozzá.
RUMPUNCSTORTA KONYAKMEGGYEL
Első lépésként rámoljuk bele a fagyasztott meggyet (nyáron rendes meggyet) egy lábosba, öntsünk rá egy üveg sütőrumot (2 dl), tegyünk bele 2-3 ek. cukrot, és forraljuk fel. Forrdogáljon 1-2 percig, majd zárjuk le a gázt, és hagyjuk állni. Minél tovább, annál jobb. Meg lehet már előtte nap is csinálni. Utána megsütjük a tésztát. Jelen esetben egy 8 tojásos piskóta volt. (Ha valaki ennek a receptjét is igényli, szóljon.)
Amíg sülöget, jöhetnek a krémek:
1.: Fogunk egy puncspudingot, és előírás szerint megcsináljuk. Illetve nem előírás szerint, mert nem kell fél liter tej hozzá, 4 dl bőven elég, ha krém lesz. Amikor kész, hagyjuk hűlni pár percig, aztán öntsünk bele egy rumaromát, és jól keverjük el. Majd hagyjuk teljesen kihűlni.
2.: 6-7 ek. kakaót, 8-10 ek. kr. cukrot, egy pici tejet és egy csokoládéaromát melegítsünk össze, majd azt is hagyjuk kihűlni.
3.: Mikróban melegítsünk fel kicsit egy margarint. Nem kell felolvasztani, sőt nem is szabad, de ha egy kis része picit elfolyósodik, az nem baj, sőt. Porcukorral és egy fél üveg rumaromával keverjük krémesre, majd elegyítsük a kihűlt pudinggal. Ne használjunk keverőgépet az elegyítéshez, mert a margarin kicsapódhat, ronda lesz a krém. Fakanállal kutyulgassuk.
4.: 2 cs. tejszínhabporból (tapasztalatom szerint ebből lehet a legkeményebb tejszínhabot keverni) és habfixálóval verjünk jó kemény habot.
A tésztát vágjuk szét 3 rétegre.
A legalsó réteggel kezdjük az ügyködést. Először kenjük meg a csokikrémmel, majd a pudingos krémet rétegezzük rá 1-1,5 cm vastagon. Aztán jöhet rá a következő tésztaréteg. Arra is csokikrém, puding, és az utolsó tésztalap.
A torta tetejét és az oldalát kenjük be jól a tejszínhabbal, az oldalát szórjuk meg darált dióval.
A tejszínhab maradékát tegyük habkinyomóba, és ízlés szerint díszítsünk, majd a meggyeket is szépen rakosgassuk rá a tetejére.
VADAS VEGA MÓDRA
Az alábbi SZÓSZmennyiség kb. 6 személyre elegendő:
Pucoljunk meg 6-7 db nagyobbacska sárgarépát, 2 nagyobb petrezselyemgyökeret, és egy közepes zellert, majd vágjuk apró darabokra őket. Pucoljunk meg 2 fej hagymát is, aprítsuk fel, és egy kis olívaolajon futassuk meg. Szórjunk bele pici pirospaprikát, majd adjuk hozzá a feldarabolt zöldségeket és öntsük fel vízzel. Sózzuk meg, tegyünk bele pici cukrot, csöpögtessünk bele citromlevet, adjunk hozzá kb. 10 db egész babérlevelet, és jó sok mustárt. Várjuk meg, hogy felforrjon, majd a lángot levéve, fedő alatt főzzük puhára a zöldségeket. Mire megfőnek, a levük is megfelelően elpárolog. Amikor puha minden, vegyük le a tűzről, halásszuk ki a babérleveleket, és adjunk hozzá egy nagy pohár tejfölt. Krumplinyomóval törjük át durván először a zöldségeket, hogy a botmixernek könnyebb dolga legyen, aztán elő a botmixert, és turmixoljunk péppé. Majd tegyük vissza egy fél perc erejéig a tűzre, és állandó keverés mellett rottyantsunk rajta egyet.
A ZSEMLEGOMBÓCot én a következőképpen csinálom:
Feldarabolom a zsemlét kb. 1 cm-es kockákra), és kevés olajon megpirítom. Közben egy tojásból nokedlitésztát keverek, vizet forralok. A pirított kockákat a tésztába forgatom, és evőkanállal lobogó, forró sós vízbe szaggatom őket. Ha feljöttek a víz tetejére, akkor 2-3 perc alatt kész. (Akkor jó, ha a közepe nem nyers, viszont nem is szabad túl soká főzni, hogy beül ropogós maradjon a zsemle.)
ZÖLDBORSÓS, TEJSZÍNES ZÖLDMETÉLT
Ez az egyik leggyorsabban, legegyszerűbben elkészíthető, olaszos jellegű vegatészta. A kedvencem.
Megfőzzük a tésztát előírás szerint. (Én spenótos, zöld, durum széles metéltet szoktam használni ehhez a szószhoz, ez a legfinomabb, és legszebb is hozzá.
Zöldborsót és petrezselyemzöldet megpárolunk egy kis olívaolajon, öntünk rá egy kis vizet, megsózzuk, megcukrozzuk, és puhára pároljuk. Ha kész, akkor felöntjük főzőtejszínnel, és addig kevergetjük, míg a tejszín besűrűsödik.
A tésztát leszűrjük, rámerünk egy nagy adag szószt, és kész.
ZÖLDSÉGES RAKOTTKRUMPLI
A krumplit megfőzzük héjában, megpucoljuk és felkarikázzuk. Zöldségkeverékként az "azték" jellegű a legfinomabb ehhez, ami zöldborsóból, répából és kukoricából áll.
Kivajazott tálba rétegezünk először egy adag krumplit, megsózzuk, majd rá a zöldségeket. (Sajtmániások meg is szórhatják a rétegeket reszelt sajttal). Aztán következő réteg krumpli, zöldség, stb., végül krumpliréteggel fejezzük be. Tejfölből és tejszínből (kb. 1:1 arányú) keveréket készítünk, és nyakon öntjük vele a krumplit. (Lehet belekeverni tojássárgáját is, csak akkor kell bele egy pici liszt, mert nagyon folyós lesz.)Végül a tetejére pötyögtetünk sima tejfölt, és alaposan megszórjuk sajttal.
Mehet a sütőbe.
GYÖMBÉRES MAKARÓNI
Hozzávalók: 1 fej felkockázott hagyma, 1 ek. olívaolaj, 2 ek. finomra vágott gyömbér, 4 apróra vágott zellerszár, 1 kg hámozott, darabolt paradicsom, 1 ek. apróra vágott majoranna, 3 ek. paradicsompüré, 35 dkg makaróni (teljes kiörl. lisztből), 1 kávéskanál citromlé, só, bors.
A díszítéshez: 3 dkg reszelt parmezán, 1 kávéskanál friss petrezselyem.
A forró olajban 5 percig pirítjuk a hagymát és a zellert, hozzáadjuk a gyömbért, még 2 percig pároljuk. Aztán belekeverjük a hámozott, felkockázott paradicsomot, a majorannát, és a paradicsompürét. Felforraljuk, majd kis lángon 1/4 órát pároljuk, amíg a paradicsom megfő. Közben megfőzzük a makarónit (2,5 liter vízben, 10 percig, kis lángon), ha megfőtt leszűrjük, összekeverjük a mártással, fűszerezzük. Reszelt parmezánnal és petrezselyemzölddel díszítve tálaljuk.
PADLIZSÁNOS MELEGSZENDVICS
Hozzávalók: 8 szelet kenyér, 1 közepes padlizsán, 2 ek. oregano, 4-5 átlagos paradicsom, felkarikázva, kb. 2 csésze reszelt sajt, tetszőleges trappista-parmezán arányban, 1 kis csésze fokhagymás olaj.
Serpenyőben az olajon hirtelen megsütjük a paradicsomkarikákat, majd a hosszában felszeletelt padlizsánt =sütés közben megsózzuk).A kenyérszeleteket mindkét oldalukon vékonyan megkenjük az olajjal, rá a padlizsánt, megszórjuk az oreganoval, reszelt sajttal, rá a paradicsomot, és a maradék sajtot.
Sütőben addig sütjük, amíg a sajt ráolvad és megpirul.
RICOTTA
Hozzávalók: 1 liter sovány tej, 2 tk. Calcium lacticum (patikában kapható - nálunk is?)
A calcium lacticumot egy edényben kevés tejjel feloldjuk. A maradék tejet hozzáöntjük és lassan forrásba hozzuk. Mihelyt a folyadék sárgássá válik és a fehér, szilárddá váló masszától elválik, lehúzzuk a tűzről és
egy finom szűrőbe vagy kendőbe öntjük. Jól lecspegtetjük és kész a Ricotta.
BÚZAFASIRT vagy LENCSEFASIRT (Na, ez húspótló!)
Egy éjszakára beáztatjuk vagy csíráztatjuk a búzát/lencsét. Puhára főzzük. Összekeverjük tojással, pirított hagymával, fokhagymával, pirospaprikával, sóval, fűszerekkel ízlés szerint, kevés liszttel, hogy összeálljon és formálható legyen. Olajban kisütjük.
CICEGE, BERÉ, PACSNI, TóCSNI
Reszelt krumpli liszttel összekeverve. Olajban kisütni. Lehet beletenni hagymát, tojást.
KRUMPLIPITE (Anyám receptje)
A krumplit megpucoljuk és karikára vágjuk. Épp csak kiolajozott tepsiben egyenletesen(hézagmentesen) szétterítjük. Sűrűbb sós palacsinta tésztát keverünk. Ezt ráöntjük és sütőben kisütjük, amíg a teteje megpirul. Felszeleteljük és jóízűen megesszük.
SPENÓTTORTA (PARAJTORTA)
Lehet friss és lehet fagyasztott spenótból csinálni. A fasztottnak kiolvasztás után leöntjük a levét. Reszelt sajttal, tojással, zsemlemorzsával és apróra vágott fokhagymával (+ízlés szerint fűszerek) összekeverjük, hogy sűrű masszát kapjunk. A tortaformát, vagy tepsit kivajazzuk és zsemlemorzsával megszórjuk (a szokásos módon). Beleöntjük a masszát és sütőben megsütjük. Ha kész, kiborítjuk a formából és szeleteljük.
Ugyanez tésztában is finom. A tészta receptjét a Reform szakácskönyvből vettük. 60dkg liszt, 30dkg vaj, só, 1 tojás, kevés víz. Sima tésztát gyúrunk belőle. Ezt tesszük a formába, hogy a széle kilógjon, ebbe a spenótot, ráhajtogatjuk a tésztát.
SÓS SÜTI
Hozzávalók: 60-70dkg rétesliszt, só, sok szezámmag, víz, olaj.
Összekeverjük, gyúrjuk, vékonyra kinyújtjuk. Szélesebb csíkokra vágjuk, vagy formával szaggatjuk. Tepsibe tesszük. Forró sütőben kisütjük. A forró sütőben puhább, a kevésbé forróban, mivel jobban kiszárad, ropogósabb lesz. Ízlés szerint.
Ez az alap. Tehetünk a tésztába tojást is. A liszt lehet bármilyen, tönköly teljes kiőrlésű, tönköly teljes kiőrlésű rétesliszt, tönköly rétesliszt (nekem ez jött be a legjobban, már csak azért is, mert utálom, ha kezemre ragad a tészta, rétesliszt. Ezekkel a legjobb.
Pogácsa is készíthető belőle.
Kell bele 1 cs. sütőpor (Dr. Oetkert használok, mert annak más az összetétele). Olaj helyett vaj és egy nagyobb főtt krumpli. Ilyenkor vastagra nyújtom. A tetejét megvagdalom egy késsel (mint általában a pogácsát szokás), kiszaggatom, kisütöm.
TEPSIS ZÖLDSÉG
A krumplit, sárgarépát és zellert megtisztítjuk és nagyobb hasábokra vágunk. + céklát, csak azt kétszer akkora hasábokra vágjuk. Egy kevés olajat a tepsi aljára öntünk. A tepsiben szétterítjük a krumplit, zellert, répát. A céklahasábokat külön-külön alufóliába csomagoljuk és rátesszük a zöldségre. Sütőben megsütjük. Ez az alap. Lehet még más zöldséget is beletenni. Nem várt mellékhatás: aki eddig a zellert nem szerette, ez'tán szeretni fogja, aki céklát nem kedvelte, imádni fogja. Jó étvágyat!
TOJÁSKRÉM
A tojásokat megfőzzük. Összetörjük. Vajjal, sóval, őrölt mustármaggal, (fehér)borssal összekeverjük. Kenyérre kenve fogyasztjuk.
ZABPEHELY PÖRKÖLT
Hagymát olajon üvegesre pirítjuk. Beletesszük a zabpelyhet. Azt is egy kicsit pirítjuk. Pirospaprika, víz. Só, fűszerek(bazsalikom, majoránna) ízlés szerint. Nem kell sokáig főzni, a zabpehely megpuhul a lében. Mivel a zabpehely felveszi a folyadék nagy részét, ezért a szokásosnál több olajat és vizet kell használni. Barnarizs köret mellé nagyon jó.
BANÁNOS RIZS
A rizst kurkumával megfőzzük, hogy szép sárga legyen. Mazsolát beáztatunk vízbe, és felszelünk néhány banánt.
Mielőtt a rizs teljesen megfőne, hozzáadjuk a mazsolát és a banánt, és elkeverjük. Rakunk hozzá sima borsot is, kis sót, gyömbért.
Így egyszerre lesz édes és erős is, hasonlóan a csatnihoz.
MILÁNÓI SPAGETTI
Szójagranulátummal csináljuk, isteni.
Beáztatjuk a szóját vegetás vízbe. Mivel ez tele van sóval, így azt már nem kell hozzáadni.
A tésztát kis olaj hozzáadásával kifőzzük.
A szójagranulátumot megpirítjuk, kb. 10-15(?) perc. Hozzádjuk a Knorr milánói spagetti port, meg kis ketchupot. Tovább kevergetjük a serpenyőben.
Az egész, úgy emlékszem, olyan 20-25 perc. Ha kész a mártás, rárakjuk a tésztára, és rakunk rá reszelt sajtot is.
Kis teáskanálnyi extra hot curry pasztát is tehetünk a tányér szélére, amiből csipegethetünk hozzá, aki bírja az erőset.
SALÁTA JUHARFASZIRUPPAL
Veszünk saláta-keveréket vagy összevagdalunk mindenféle salátának valót: káposztát, fejes salátát, répát (ezt pl. reszelhetjük is). Öntünk hozzá juharfa-szirupot, meg rakunk hozzá az extra hot curry pasztából (tomato & cumin-es jött be nekem), vigyázat, ez kicsit erős.
Az egészet jól összekeverjük, majd megesszük. Nagyon fincsi.
(Sajnos az alapanyagok miatt az ára több, mint a másfajta salátáké.)
SÁRGABORSÓ DAHL
(A dahl olyasfajta főzelék, amiben nincs rántás.)
Belerakom a sárgaborsót a vízbe, felforralom, majd forrás utan lassú tűzön kb. 50 percig főzöm. Kevergetni se kell nagyon. Ha esetleg sok vizet rak valaki hozzá, azt leöntés után akár meg is lehet inni.
Én nem rakok semmit se bele, sót sem. Aki csinált már hosszabb böjtöt, vagy ilyen után van, az értékelni fogja az ízet. Böjt utái felerősítéshez lehet rendszeres főétel is.
Lehet ízesíteni biriyani masfla-val vagy curry pasta-val (Pesten Ázsia-bolt, a Nagycsarnok alján).
ZÖLDSÉGES RIZS
Megfőzzük a rizst (ha szép sárgára akarjuk, tegyünk a főzővízbe kurkumát is). Megpároljuk a feldarabolt vegyes zöldségeket.
Elkészítjük a következő mártást:
Tejfölhöz rakunk kis majonézt, mustárt, olíva olajat (az olajat ne sajnáljuk, adjunk bőven hozzá), csepp almaecetet, kis borsot, kakukkfüvet, kis sót is és kis ketchupot is, csak színezéknek. Keverjuk mindezt össze homogénre.
A zöldségekkel összekevert rizst ezzel a mártással tálaljuk.
Rakhatunk az egészre gyömbért is.
SALÁTÁK
SALÁTA I.
Káposzta, sárgarépa, paprika, paradicsom, uborka, lenmag, hagyma, fokhagyma, borsikafű, majoránna, curry, kurkuma.
Az alap salátaöntet bármely hidegen sajtolt olaj (2/3), lehetőleg frissen facsart, szűrt (bio) citromlé (1/3) és némi zúzott fokhagyma keveréke (lehet bele tenni ízlés szerint még finomra őrölt mandulát, mogyorót, napraforgó- és szezámmagot is). Ezt rázzuk fel alaposan egy üvegben - minél jobban elegyedik a citromlé az olajjal, annál finomabb!
A saláták fő összetevőit apró darabokra reszeljük, , ill.szeleteljük.
SALÁTA II.
Túró, gyermekláncfű, tyúkhúr, mángold, édesköménylevél.
Az alap salátaöntet bármely hidegen sajtolt olaj (2/3), lehetőleg frissen facsart, szűrt (bio) citromlé (1/3) és némi zúzott fokhagyma keveréke (lehet bele tenni ízlés szerint még finomra őrölt mandulát, mogyorót, napraforgó- és szezámmagot is). Ezt rázzuk fel alaposan egy üvegben - minél jobban elegyedik a citromlé az olajjal, annál finomabb!
A saláták fő összetevőit apró darabokra reszeljük , ill.szeleteljük.
KÁPOSZTA-RÉPASALÁTA
Káposzta (lehet lila is) és sárgarépa.
Hidegen sajtolt olaj, citromlé, hagyma, ánizs (vagy édeskömény).
Az alap salátaöntet bármely hidegen sajtolt olaj (2/3), lehetőleg frissen facsart, szűrt (bio) citromlé (1/3) és némi zúzott fokhagyma keveréke (lehet bele tenni ízlés szerint még finomra őrölt mandulát, mogyorót, napraforgó- és szezámmagot is). Ezt rázzuk fel alaposan egy üvegben - minél jobban elegyedik a citromlé az olajjal, annál finomabb!
A saláták fő összetevőit apró darabokra reszeljük , ill.szeleteljük.
HAGYMASALÁTA
Hagyma, fokhagyma, borsikafű, bazsalikom, hidegen sajtolt olaj.
Az alap salátaöntet bármely hidegen sajtolt olaj és némi zúzott fokhagyma keveréke (lehet bele tenni ízlés szerint még finomra őrölt mandulát, mogyorót, napraforgó- és szezámmagot is). Ezt rázzuk fel alaposan egy üvegben.
A saláták fő összetevőit apró darabokra reszeljük , ill. szeleteljük.
TÖKSALÁTA
Tök (reszelve), túró (1/4 kg), sárgarépa zöldje, lenmag, szezámmag, kapor.
Az alap salátaöntet bármely hidegen sajtolt olaj (2/3), lehetőleg frissen facsart, szűrt (bio) citromlé (1/3) és némi zúzott fokhagyma keveréke (lehet bele tenni ízlés szerint még finomra őrölt mandulát, mogyorót, napraforgó- és szezámmagot is). Ezt rázzuk fel alaposan egy üvegben - minél jobban elegyedik a citromlé az olajjal, annál finomabb!
A saláták fő összetevőit apró darabokra reszeljük , ill. szeleteljük.
GÖRÖG SALÁTA
Fejes saláta, paradicsom, paprika, uborka, feta v. mozzarella sajt, fekete olívabogyó, oregánó, bazsalikom.
Az alap salátaöntet bármely hidegen sajtolt olaj (2/3), lehetőleg frissen facsart, szűrt (bio) citromlé (1/3) és némi zúzott fokhagyma keveréke (lehet bele tenni ízlés szerint még finomra őrölt mandulát, mogyorót, napraforgó- és szezámmagot is). Ezt rázzuk fel alaposan egy üvegben - minél jobban elegyedik a citromlé az olajjal, annál finomabb!
A saláták fő összetevőit apró darabokra reszeljük , ill. szeleteljük.
TÉLI SALÁTA
Jégsaláta, radicchio, endívia, cikória, sárgarépa, saláta fűszerkeverék vagy esetleg ibolyagyökérpor (ez kiküszübölő hatású). (Az endívia és a cikória enyhén keserű.)
Az alap salátaöntet bármely hidegen sajtolt olaj (2/3), lehetőleg frissen facsart, szűrt (bio) citromlé (1/3) és némi zúzott fokhagyma keveréke (lehet bele tenni ízlés szerint még finomra őrölt mandulát, mogyorót, napraforgó- és szezámmagot is). Ezt rázzuk fel alaposan egy üvegben - minél jobban elegyedik a citromlé az olajjal, annál finomabb!
A saláták fő összetevőit apró darabokra reszeljük , ill. szeleteljük.
KÁSÁK
ZABKÁSA
A zabpelyhet előbb szárazon egy kicsit megpirítjuk (ne égjen le), és aztán vizet öntünk hozzá, kevés sót teszünk bele és 15 percig forraljuk (hagyhatjuk besűrűsödni).
Lehet tejjel (vagy fele arányban vízzel) is főzni, de akkor nehezebben emészthető.
Fűszerek: kurkuma (1/2 tk.), fahéj, szegfűbors, búzacsíra, mazsola, kókuszreszelék, napraforgómag (őrölve), mák (darálva), dió, mandula, mogyoró (darálva), méz -- ezekből akár 3-4-félét is kiválaszthatunk
A mazsolát, az olajos magvakat és a mézet csak kihűlés után adjuk hozzá.
Ha kész, sárgarépalét adunk hozzá (ez is egy variáns).
--------------------